HISTORIA

Święty Florian KSRG Zarząd Statut OSP Związek OSP RP Kronika 100 lat OSP Kazimierz
Święty Florian (Florian z Lauriacum) – męczennik i święty katolicki. Urodzony w Ceti (obecnie Zeiselmauer - Austria) około 250 roku. W młodym wieku został dowódcą wojsk rzymskich, stacjonujących w Noricum. Był tam szefem kancelarii namiestnika. Opis jego męczeństwa pochodzi dopiero z VIII w. i trudno ręczyć za szczegóły. Nie jest to jednak czysta legenda, odzwierciedla bowiem silne tradycje lokalne, których część spisano w martyrologium z V w. Podanie to przedstawia szczegóły jego śmierci w sposób następujący: "Gdy edykty cesarza Dioklecjana o prześladowaniu chrześcijan dotarły do Noricum, prefekt Akwilin zaczął je dokładnie realizować. Do zagrożonych w Lorch wyznawców Chrystusa przybył nie kryjący się ze swą wiarą Florian, aby ich pokrzepić. Niebawem został więc aresztowany przez żołnierzy prefekta. Zatrzymany oświadczył, że jest chrześcijaninem i mimo nakłaniania przez Akwilina nie zgodził się złożyć ofiary bogom Rzymu. Nie pomogło bicie kijami, ani inne tortury. Zmaltretowanemu Florianowi przywiązano kamień młyński do szyi i strącono go z mostu do rzeki Anizy (dzisiaj Enns)". Kara śmierci została wykonana 4 maja 304 roku, tego też dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka (ang. International Firefighters' Day – IFFD). Ciało zostało pochowane w pobliżu miejsca śmierci przez wdowę Walerię. Nie ma także dokładnych wiadomości, co działo się z relikwiami świętego Męczennika. Tradycja głosi, że ciało zostało złożone do grobu w miejscu, gdzie wybudowano kościół i klasztor ojców Benedyktynów, a później klasztor Kanoników laterańskich wg reguły św. Augustyna. Dziś miasteczko nosi nazwę Sankt Florian. Następnym miejscem spoczynku świętych relikwii było miasto Rzym, gdzie znalazły się one wśród sławnych męczenników: św. Szczepana i św. Wawrzyńca.

Historię sprowadzenia relikwii św. Floriana do Polski opisuje w swojej kronice w roku 1184 Jan Długosz: "Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza Sprawiedliwego, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedeona, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedeon zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny, Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedeona, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię". Z kolei lokalizację kościoła św. Floriana na Kleparzu legenda tłumaczy cudownym zdarzeniem związanym bezpośrednio z translacją relikwii. W tym miejscu miał zatrzymać się zaprzęg z relikwiami ciągniony przez narowiste konie. Zdecydowanie odmówiły one dalszego marszu, co uznane zostało za znak wskazujący miejsce godne ufundowania świątyni. W 1528 roku kościół uszkodzony był w czasie wielkiego pożaru Kleparza. Jak głosi miejscowa legenda, ocalał jednak od całkowitego spalenia dzięki cudownej interwencji samego św. Floriana. Od tego czasu w Krakowie i Polsce zaznaczył się znaczny wzrost kultu św. Floriana jako patrona chroniącego od ognia. Głównie dlatego Jego ołtarze możemy dzisiaj spotkać praktycznie wszędzie, a w szczególności na bramach miast, w kościołach, na rynkach, placach czy remizach strażackich. Na obrazach czy figurkach Świętego Floriana widzimy najczęściej jako mężczyznę, odzianego w rzymską zbroję z naczyniem z wodą do gaszenia ognia, lub lejącego wodę na dom, który jest trawiony przez płomienie. Bywa, że w ręku trzyma chorągiew oraz krzyż, a u szyi uwiązany ma kamień młyński.



Modlitwa Strażaka

Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie, siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił.
Pozwól, niech dziecko póki czas
Z płomieni cało wyniosę,
Przerażonego starca daj
Ustrzec przed strasznym losem.
Daj, Panie, czujność, abym mógł
Najsłabszy słyszeć krzyk,
Daj sprawność i przytomność, bym
Ugasił pożar w mig.
Swe powołanie pełnić chcę
I wszystko z siebie dać:
Sąsiadów, bliźnich w biedzie strzec
I o ich mienie dbać.
A jeśli taka wola Twa,
Bym życie dał w ofierze,
Ty bliskich mych w opiece miej
O to Cię proszę szczerze.

Richard Picciotto "Ostatni z żywych"

10 Przykazań Strażaka Ochotnika

1. Nie wyobrażaj sobie, że samo przywdzianie munduru strażackiego czyni cię już strażakiem, albowiem, jeśli paradujesz w mundurze a zaniedbujesz swoich obowiązków, jesteś jak wilk w owczej skórze.
2. Bądź zawsze trzeźwy. Trzeźwość jest podstawą wszystkich cnót, jakie prawego strażaka zdobić powinny.
3. Bądź czujny - czujny jak kogut w nocy, jak orzeł w dzień. Zawsze gotów bądź na ratunek. Śpij jak zająć, a bądź mężny jak lew.
4. Bądź rozważny, ale i odważny. Nie narażaj zdrowia i życia tam, gdzie osiągnąć się nic nie da, lub gdzie oczywiście niebezpieczeństwo życiu zagraża. Nie czyń brawury, dla popisu, lecz wszystko czyń, co każe obowiązek, co każą przełożeni, co wymaga dobrego dzieła, któremu służysz.
5. Będziesz posłuszny przełożonym swoim. Strażak to żołnierz armii dobrego dzieła i jak żołnierz winien w rzeczach służby wyrzec się własnej woli.
6. Przestrzegaj porządku. Przysłowie głosi: ”Porządek jest duszą świata”. Bez porządku ani państwo, ani dom ostać się nie może.
7. Bądź dumny z tego, ze należysz do towarzystwa pożarniczego, że należysz do niezliczonej rzeszy bojowników walczących pod sztandarem najczystszej miłości bliźniego.
8. Będziesz towarzyszem dobrym. Przepiękne hasło strażackie „Jeden za wszystkich - wszyscy za jednego” uczy, jakiego rodzaju ma być koleżeństwo w drużynach strażackich.
9. Będziesz spełniał swoje obowiązki z ochotą. Jesteś członkiem, więc nie czyń jak najemnik, który rad wykręca się od roboty.
10. Będziesz się starał o zabezpieczenie losu swojej rodziny na wypadek twojej śmierci lub kalectwa.



Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy - zwany dalej KSRG, stanowi integralną część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa obejmującą, w celu ratowania życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń. System ten skupia jednostki ochrony przeciwpożarowej, inne służby, inspekcje, straże, instytucje oraz podmioty, które dobrowolnie w drodze umowy cywilnoprawnej zgodziły się współdziałać w akcjach ratowniczych. Organizatorem oraz bazą, na której opiera się Krajowy System Ratowniczo - Gaśniczy jest Państwowa Straż Pożarna z całym zapleczem kadrowym, sprzętowym i logistycznym. Zorganizowany przez Państwową Straż Pożarną KSRG zaczął funkcjonować od 1995 roku. Po wejściu w życie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 29 grudnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (Dz. U. Nr 111, poz. 1311) uległa zmianie organizacja KSRG - doprecyzowano zasady działania podmiotów współdziałających z systemem oraz podmiotów będących w jego strukturach. Oprócz Państwowej Straży Pożarnej w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego mogą być włączane także inne jednostki ochrony przeciwpożarowej, a mianowicie: Ochotnicze Straże Pożarne, Zakładowe Straże Pożarne, Zakładowe Służby Ratownicze, Gminne/Powiatowe/Miejskie Zawodowe Straże Pożarne, Terenowe Służby Ratownicze i inne jednostki ratownicze.

Po przeprowadzeniu szczegółowych analiz przyjęto, że jednostka OSP włączona do KSRG powinna być wyposażona w:
• co najmniej jeden samochód gaśniczy średni z wyposażeniem posiadający moduł techniczny lub samochód gaśniczy średni i samochód techniczny z wyposażeniem, o okresie eksploatacji poniżej 30 lat (od daty produkcji bądź karosacji/zabudowy), umożliwiającej realizację założonych działań ratowniczych
• minimum 12 kompletów środków ochronny indywidualnej wraz z uzbrojeniem osobistym (ubranie specjalne, obuwie strażackie, rękawice specjalne, hełm i pas strażacki, zatrzaśnik, toporek, podpinka, kominiarka)
• aparaty oddechowe nadciśnieniowe – co najmniej 4 komplety
• hydrauliczne narzędzia ratownicze – co najmniej 1 zestaw (rozpieracz + nożyce + pompa) agregat prądotwórczy min. 2,2 kW - co najmniej 1 szt.
• pompa do wody zanieczyszczonej o wydajności min. 1000 l/min – co najmniej 1 szt.
• radiotelefon nasobny – co najmniej 2 szt.
• zestaw PSP R1 – co najmniej 1 szt.

OSP powinna także mieć ratowników posiadających wyszkolenie:
• szkolenie podstawowe – 12 (cały stan)
• szkolenie naczelników – 2
• szkolenie dowódców – 2
• szkolenie kierowców konserwatorów sprzętu – 3
• szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego – 4
• szkolenie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy – 4
• szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym – 4
• szkolenie z zakresu zabezpieczenia lądowania LPR – 4

Ochotnicza Straż Pożarna w Kazimierzu została włączona do KSRG decyzją nr V/22/KSRG Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej dnia 28 marca 2001 roku. W gminie Lutomiersk w tym systemie dodatkowo działają OSP Lutomiersk i Szydłów, a w powiecie pabianickim OSP Chechło, Dłutów, Dobroń, Górka Pabianicka, Konstantynów Łódzki, Kudrowice, Pabianice, Pawlikowie, Piątkowisko, Rydzyny i Wola Zaradzyńska. Od 11 grudnia 2015 roku do naszego grona dołączyło także OSP Niesięcin. W całej Polsce jest 4084 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które są wpisane do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (dane ze stycznia 2015).

Aktualny Skład Zarządu:
Prezes OSP Kazimierz- Białasiński Eugeniusz
Wiceprezes OSP Kazimierz- Sęczkowski Sławomir
Naczelnik OSP Kazimierz- Wiśniewski Krzysztof
Zastępca Naczelnika OSP Kazimierz- Marczak Marcin
Skarbnik OSP Kazimierz- Śmiałkowski Michał
Sekretarz OSP Kazimierz- Czechowicz Emil
Gospodarz OSP Kazimierz- Milecki Roman
Kronikarz OSP Kazimierz- Madaliński Krzysztof
Członek Zarządu OSP Kazimierz- Marczak Barbara

Skład Komisji Rewizyjnej:
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej- Walczak Michał
Sekretarz Komisji Rewizyjnej- Woskowicz Grzegorz
Członek Komisji Rewizyjnej- Jasicki Stanisław

Uchwała Walnego Zebrania
z dnia 21.01.2001
z późniejszymi zmianami
z dnia 22.02.2003



STATUT

Ochotniczej Straży Pożarnej w Kazimierzu

R o z d z i a ł I

POSTANOWIENIA
OGÓLNE


§1. Stowarzyszenie nosi nazwę OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA w Kazimierzu zwane dalej OSP.
§2. Stowarzyszenie OSP działa na podstawie ustawy z 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach oraz ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, a także niniejszego statutu.
§3. Siedzibą OSP jest miejscowość Kazimierz.
§4. Terenem działania OSP jest miejscowość będąca jej siedzibą oraz miejscowości położone w rejonie pomocy wzajemnej.
§5. OSP posiada osobowość prawną.
§6. OSP jest członkiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
§7. OSP może posiadać sztandar oraz używać pieczęci, godła, mundurów, dystynkcji, odznak i flagi organizacyjnej według wzorów określonych w odrębnych przepisach.
§8. Działalność Ochotniczej Straży Pożarnej opiera się na pomocy społecznej jej członków. Do prowadzenia swoich spraw może zatrudniać pracowników.

R o z d z i a ł I I

CELE I SPOSOBY
DZIAŁANIA


§9. Celem OSP jest:
1. Prowadzenie działalności mającej na celu zapobieganie pożarom oraz wspólne działanie w tym zakresie z instytucjami i stowarzyszeniami,
2. Branie udziału w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych związanych z ochroną środowiska oraz innych klęsk i zdarzeń,
3. Informowanie ludności o istniejących zagrożeniach pożarowych i ekologicznych oraz sposobach ochrony przed nimi,
4. Rozwijanie wśród członków Ochotniczej Straży Pożarnej kultury fizycznej i sportu oraz prowadzenie działalności kulturalno-oświatowej i rozrywkowej,
5. Uczestniczenie i reprezentowanie OSP w organach samorządowych i przedstawicielskich,
6. Wykonywanie innych zadań wynikających z przepisów o ochronie przeciwpożarowej oraz niniejszego statutu.
§10. Zadania i cele wymienione w §9 OSP realizuje przez:
1. Organizowanie zespołów do ustalania stanu ochrony przeciwpożarowej w miejscowości własnej i pomocy wzajemnej,
2. Organizowanie, spośród swoich członków, pododdziałów pożarniczych,
3. Przedstawianie organom władzy samorządowej i administracji rządowej wniosków w sprawach ochrony przeciwpożarowej,
4. Prowadzenie podstawowego szkolenia pożarniczego członków OSP i współdziałanie z Państwową Strażą Pożarną w organizowaniu szkolenia funkcyjnych OSP,
5. Organizowanie Młodzieżowych i Kobiecych Drużyn Pożarniczych,
6. Organizowanie zespołów świetlicowych, bibliotek, orkiestr, teatrów amatorskich, chórów, sekcji sportowych i innych form pracy społeczno-wychowawczej i kulturalno-oświatowej,
7. Organizowanie zawodów sportowych i imprez propagujących kulturę fizyczną,
8. Prowadzenie innych form działalności mających na celu wykonywanie zadań wynikających z ustawy o ochronie przeciwpożarowej i niniejszego statutu.

R o z d z i a ł I I I

CZŁONKOWIE, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI


§11. Członkami OSP mogą być osoby fizyczne mające pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawione praw publicznych, małoletni za zgodą przedstawicieli ustawowych, jednakże osoby w wieku 16 - 18 lat nie muszą uzyskiwać zgody przedstawicieli ustawowych.
§12. Przyjęcie w poczet członków następuje na podstawie uchwały Zarządu OSP po złożeniu przez osobę zainteresowaną pisemnej deklaracji.
§13. Członkowie OSP dzielą się na:
1. Członków czynnych,
2. Członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych,
3. Członków wspierających,
4. Członków honorowych.
§14. Członkiem czynnym może być osoba, która aktywnie uczestniczy w wykonywaniu postanowień statutu, opłaca składkę członkowską i złożyła przyrzeczenie następującej treści: „W pełni świadom obowiązków strażaka – ochotnika uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej, dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia”.
§15. 1. Członkiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej może zostać osoba małoletnia w wieku 12 - 18 lat, jednakże osoby w wieku 12 – 16 lat muszą uzyskać zgodę opiekunów ustawowych i złożyć przyrzeczenie.
2. Małoletni członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w wieku 16 – 18 lat, którzy maja ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, z tym, że w składzie Zarządu stowarzyszenia większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych i złożyły przyrzeczenie.
3. Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze mogą być środowiskowe oraz tworzone w szkołach i placówkach wychowawczych oraz w miejscu zamieszkania.
4. Zasady organizacji MDP określa regulamin organizacyjny MDP zatwierdzony przez Zarząd Główny Związku.
5. Członek MDP ma prawo korzystać z urządzeń i sprzętu będącego własnością OSP oraz używania munduru i odznak.
6. Członek MDP ma obowiązek dbać o mienie OSP.

(Uchwała z dnia 22.02.2003)
§16. 1. Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna współdziałająca na rzecz rozwoju OSP wspomagająca finansowo bądź w innej formie jej działalność.
2. Członek wspierający ma prawo uczestniczyć – z głosem doradczym – w statutowych władzach stowarzyszenia.
3. Jeżeli członek wspierający korzysta z urządzeń i sprzętu OSP to ma obowiązek chronić ten majątek przed zniszczeniem i uszkodzeniem.
§17. Członkiem honorowym może zostać członek OSP szczególnie zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej. Godność członka honorowego nadaje Walne Zebranie. Członkowie honorowi nie opłacają składek członkowskich. Obowiązkiem członka honorowego jest dbać o mienie OSP.
§18. Członkowie czynni i honorowi mają prawo:
1. Wybierać i być wybierani do władz OSP,
2. Uczestniczyć w Walnym Zebraniu z prawem głosu,
3. Wysuwania postulatów i wniosków wobec władz OSP,
4. Korzystania z urządzeń i sprzętu będącego własnością OSP,
5. Używać munduru i odznak.
§19. Do obowiązków członków czynnych należy:
1. Aktywnie uczestniczyć w działalności OSP,
2. Przestrzegać postanowień niniejszego statutu, jak też regulaminów i uchwał władz OSP,
3. Podnosić poziom wiedzy pożarniczej poprzez udział w szkoleniu fachowym,
4. Dbać o mienie OSP,
5. Regularnie opłacać składki członkowskie.

(Uchwała z dnia 22.02.2003)
§20. Zarząd OSP spośród członków czynnych tworzy jednostkę operacyjno – techniczną.
§21. Członkostwo ustaje na skutek:
1. Dobrowolnego wystąpienia z OSP,
2. Wykluczenia przez władze OSP z powodu prowadzenia działalności sprzecznej z postanowieniami niniejszego statutu,
3. Skreślenia z powodu nie usprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich za okres przekraczający 1 rok,
4. Likwidacji OSP,
5. Śmierci,
6. Likwidacji osoby prawnej będącej członkiem wspierającym,
7. Pozbawienia członkostwa honorowego w wyniku uchwały władzy OSP, która członkostwo nadała.
§22. Wykluczenie następuje na podstawie uchwały Zarządu OSP. Od uchwały przysługuje prawo wniesienia odwołania do Walnego Zebrania w terminie 14 dni od dnia powiadomienia o wykluczeniu. Do czasu rozpatrzenia odwołania osoba ta nie korzysta z praw oraz nie wykonuje obowiązków określonych w §18 i §19 niniejszego statutu.
§23. W przypadkach szczególnych wykluczenie może nastąpić na mocy uchwały Zarządu OSP zatwierdzonej przez Walne Zebranie.
§24. Osoba skreślona z listy członków zobowiązana jest zwrócić powierzone jej przedmioty i umundurowanie będące w dyspozycji OSP.

R o z d z i a ł I V

WŁADZE STOWARZYSZENIA OSP


§25. Władzami OSP są:
1. Walne zebranie,
2. Zarząd,
3. Komisja Rewizyjna.

WALNE ZEBRANIE

§26. Walne Zebranie jest najwyższą władzą OSP. Walne Zebranie może być zwyczajne lub nadzwyczajne. Walne Zebranie wybiera spośród siebie od 6 do 9 członków Zarządu, 3 członków Komisji Rewizyjnej oraz delegatów na zjazd gminny. W składzie większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych.
(Uchwała z dnia 22.02.2003)
§27. Do kompetencji Walnego Zebrania należy:
1. Podejmowanie uchwał o zmianach w statucie i rozwiązaniu OSP,
2. Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdania Zarządu i Komisji Rewizyjnej z ich działalności,
3. Uchwalanie rocznego planu działalności i budżetu OSP,
4. Ustalanie wysokości składki członkowskiej oraz podejmowanie decyzji o jej zmianie,
5. Podejmowanie uchwał w sprawie udzielenia absolutorium dla ustępującego Zarządu na wniosek Komisji Rewizyjnej,
6. Rozpatrywanie odwołań od decyzji Zarządu oraz innych spraw i wniosków zgłoszonych przez członków OSP,
7. Podjęcie uchwały o wystąpieniu ze Związku OSP RP,
8. Podejmowanie uchwał w sprawach nabycia i zbycia nieruchomości oraz ich obciążenia, a także o nabyciu i zbyciu środków trwałych
9. Podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia zapisów i darowizn,
10. Wybieranie i delegowanie członka OSP w skład władz Związku OSP RP.
§28. Przebieg Walnego Zebrania oraz podjęcie na nim uchwały wpisuje się do księgi protokołów.
§29. Zwyczajne Walne Zebranie sprawozdawczo-wyborcze zwoływane jest przez Zarząd raz na 5 lat, a zebranie sprawozdawcze raz na rok. Kadencja władz stowarzyszenia trwa 5 lat.
(Uchwała z dnia 22.02.2003)
§30. Zwyczajne Walne Zebranie zwoływane jest przez Zarząd, który zawiadamia członków o terminie, miejscu i porządku obrad co najmniej na 7 dni przed terminem zebrania.
§31. Nadzwyczajne Walne Zebranie zwoływane jest przez Zarząd OSP:
1. Z własnej inicjatywy,
2. Na żądanie Komisji Rewizyjnej OSP,
3. Na żądanie ½ liczby członków OSP,
4. Na żądanie Związku OSP RP.
§32. Nadzwyczajne Walne Zebranie OSP zwoływane jest przez Zarząd w terminie 21 dni od dnia podjęcia uchwały lub otrzymania żądania.
§33. Do ważności uchwał Walnego Zebrania konieczna jest obecność co najmniej ½ ogólnej liczby członków czynnych. Uchwały Walnego Zebrania zapadają większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego zebrania. Uchwały w sprawach nabycia i zbycia nieruchomości oraz zmiany statutu i rozwiązania OSP są podejmowane większością ⅔ ogólnej liczby głosów w obecności co najmniej ½ ogólnej liczby członków.
§34. W razie nie odbycia się Walnego Zebrania w pierwszym terminie z powodu braku wymaganej liczby członków, Zarząd jest zobowiązany przed upływem 14 dni zwołać ponownie Walne Zebranie według tego samego porządku obrad. Walne Zebranie zwołane w drugim terminie podejmuje uchwały bez względu na liczbę obecnych członków, z wyjątkiem uchwał w sprawach nabycia i zbycia nieruchomości, rozwiązania OSP i zmian w statucie.
§35. Wybory do władz OSP odbywają się w głosowaniu jawnym lub tajnym.

ZARZĄD

§36. 1. Zarząd wybiera ze swego grona Prezesa, Naczelnika straży, dwóch Wiceprezesów, Sekretarza i Skarbnika, a także może wybrać Gospodarza, Kronikarza i Zastępcę naczelnika straży. Naczelnik sprawuje funkcję Wiceprezesa.
2. W składzie Zarządu OSP większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych.
3. Zarząd może dokooptować do swego składu nowych członków na miejsce ustępujących w liczbie nie przekraczającej ⅓ ustalonego składu.
§37. Do zadań Zarządu należy:
1. Reprezentowanie interesów OSP,
2. Realizowanie uchwał i wytycznych Wlanego Zebrania,
3. Zwoływanie Walnego Zebrania,
4. Opracowanie projektów rocznego planu działalności i budżetu OSP oraz składanie sprawozdań z ich wykonania Walnemu Zebraniu,
5. Zaciąganiu w imieniu OSP zobowiązań finansowych,
6. Przyjmowanie i skreślanie z listy członków OSP,
7. Przyznawanie wyróżniającym się członkom dyplomów i nagród oraz występowanie z wnioskami o przyznanie odznaczeń i odznak,
8. Organizowanie Młodzieżowych i Kobiecych Drużyn OSP, zespołów kulturalno-oświatowych i sportowych,
9. Dokonywanie ocen realizacji przez poszczególnych członków OSP powierzonych im zadań,
10. Rozstrzygania sporów między członkami, wynikających z przynależności do OSP.
§38. Prezes Zarządu reprezentuje OSP na zewnątrz i kieruje całokształtem prac Zarządu.
§39. Posiedzenia Zarządu odbywają się według potrzeb co najmniej jednak raz w kwartale i są zwoływane przez Prezesa. Na posiedzenia Zarządu należy zapraszać Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej OSP.
§40. 1. Do ważności uchwał wymagana jest obecność co najmniej ½ ogólnej liczby członków Zarządu. Uchwały Zarządu są podejmowane zwykłą większością głosów. W razie równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego obrad.
2. Do ważności uchwał Komisji Rewizyjnej wymagana jest obecność przynajmniej dwóch członków. Uchwały podejmowane są większością głosów, z tym, że w przypadku obecności 2 członków obowiązuje jednomyślność.
§41. Umowy, akty oraz pełnomocnictwa i dokumenty finansowe podpisują w imieniu OSP Prezes lub Wiceprezes i Skarbnik.
§42. Naczelnik straży kieruje jednostką operacyjno-techniczną jednoosobowo w formie rozkazów i poleceń. Do Naczelnika straży należy:
1. Wnioskowanie do Zarządu OSP o wyznaczenie członków OSP do wykonania zadań operacyjno-technicznych,
2. Organizowanie i prowadzenie podstawowego szkolenia pożarniczego członków OSP, Drużyn Młodzieżowych i Kobiecych OSP,
3. Czuwanie nad przestrzeganiem dyscypliny organizacyjnej przez członków OSP,
4. Kierowanie przeciwpożarową działalnością zapobiegawczą,
5. Kierowanie OSP w przeprowadzanych akcjach ratowniczo-gaśniczych,
6. Dysponowanie sprzętem i urządzeniami technicznymi OSP oraz nadzorowanie ich prawidłowej eksploatacji i konserwacji,
7. Opracowywanie opinii i wniosków w sprawie ochrony przeciwpożarowej miejscowości oraz wyposażenia OSP w sprzęt techniczny i inne środki.
§43. Za wzorowe wykonywanie zadań operacyjno-technicznych przez członków OSP Naczelnik straży może stosować następujące wyróżnienia:
1. Pochwałę ustną,
2. Pochwałę w rozkazie Naczelnika straży,
3. Wystąpienie do Zarządu OSP o przyznanie nagrody,
4. Sporządzenie wniosku o nadanie odznaczenia lub odznaki.
§44. Za niewłaściwe wykonanie zadań operacyjno-technicznych przez członków OSP Naczelnik straży może stosować następujące środki dyscyplinarne:
1. Upomnienie ustne,
2. Nagana w rozkazie Naczelnika straży,
3. Wystąpienie do Zarządu OSP o wykluczenie członka z OSP.

KOMISJA REWIZYJNA

§45. Komisja Rewizyjna jest organem kontrolnym OSP i do jej zadań należy:
1. Przeprowadzanie co najmniej raz w roku kontroli całokształtu działalności statutowej OSP, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki finansowej i opłacania składek członkowskich,
2. Składanie na Walnym Zgromadzeniu sprawozdania z przeprowadzonych kontroli wraz z oceną działalności OSP,
3. Przedstawianie Zarządowi uwag i wniosków dotyczących jego działalności,
4. Wnioskowanie o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi.
§46. Komisja Rewizyjna wybiera ze swojego grona Przewodniczącego.
§47. Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą brać udział w posiedzeniu Zarządu z głosem doradczym.
§48. Komisja Rewizyjna może dokonać zmian w swoim składzie w liczbie nie przekraczającej ⅓ ustalonego składu. Zmiany te muszą być zatwierdzone na najbliższym Walnym Zebraniu.

R o z d z i a ł V

MAJĄTEK I FUNDUSZE OSP


§49. Majątek i fundusze OSP powstają z:
1. Składek członkowskich,
2. Dotacji, darowizn, spadków i zapisów,
3. Dochodów z majątku i imprez,
4. Ofiarności publicznej,
5. Wpływów z działalności gospodarczej.
§50. OSP może prowadzić działalność gospodarczą według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej i uzyskane fundusze OSP służą realizacji celów statutowych i nie mogą być przeznaczone do podziału między członków OSP.

R o z d z i a ł V I

ZMIANY STATUTU
ROZWIĄZANIE OSP


§51. Zmianę statutu i rozwiązanie OSP uchwala Walne Zebranie OSP wymaganą kwalifikowaną większością ⅔ głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.
§52. Wniosek o rozwiązanie OSP, względnie zmianę statutu, może składać Zarząd OSP z własnej inicjatywy lub na zgłoszone żądanie co najmniej ½ ogólnej liczby członków.
§53. Zawiadomienie członków OSP o terminie Walnego Zebrania, na którym ma być rozpatrywany wniosek w sprawie rozwiązania OSP, powinno być doręczone wraz z porządkiem obrad co najmniej na 30 dni przed terminem zebrania.
§54. W razie rozwiązania OSP, Walne Zebranie wyznacza Komisję Likwidacyjną w składzie 3 osób.
§55. Pozostały po rozwiązaniu majątek, stanowiący własność OSP, przechodzi na własność Związku OSP RP, natomiast sprzęt i urządzenia przeciwpożarowe, będące własnością komunalną, przechodzą do dyspozycji samorządu terytorialnego.

Prezes OSP


Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej – ogólnopolskie, samorządne stowarzyszenie, zrzeszające Ochotnicze Straże Pożarne i inne osoby prawne w celu reprezentowania ich interesów oraz propagowania i realizacji celów statutowych. Związek wykonuje zadania o charakterze użyteczności publicznej w zakresie ochrony przeciwpożarowej, wspiera różnorodne formy pracy kulturalno-oświatowej, popularyzuje dorobek historyczny ruchu strażackiego, rozwija działalność artystyczną i sportową w Ochotniczych Strażach Pożarnych. Działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 z późn. zm.), ustawy z dnia 24 sierpnia1991 o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 z późn. zm.) oraz własnego statutu.

Powstanie ZOSP RP:
- We wrześniu 1921 r. Związki działające pod zaborami łączą się w jeden - Główny Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
- Lata II wojny światowej to walka strażaków na wszystkich frontach.
- W 1949 r. Rada Ministrów wydaje rozporządzenie o rozwiązaniu Związku.
- W grudniu 1956 r. Związek OSP zostaje reaktywowany.
- W kwietniu 1992 r. podczas IX Zjazdu Krajowego przyjęto nazwę Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Struktura Związku:
- Oddział Główny
- Oddział Wojewódzki
- Oddział Powiatowy
- Oddział Gminny
- Ochotnicza Straż Pożarna

Wybrane cele Związku:
- działanie na rzecz ochrony życia, zdrowia i mienia przed pożarami, klęskami żywiołowymi i zagrożeniami ekologicznymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami,
- wykonywanie zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej zleconych przez organy administracji publicznej,
- działanie na rzecz ochrony środowiska,
- rozwijanie i upowszechnianie działalności kulturalnej,
- rozwijanie i krzewienie kultury fizycznej i sportu,
- organizowanie pożarniczego i obronnego wychowania dzieci i młodzieży.



Aktualne władze:

Zarząd Główny
Prezes Waldemar Pawlak
Wiceprezes Janusz Konieczny
Wiceprezes Zbigniew Meres
Wiceprezes Marian Starownik
Wiceprezes Stefan Mikołajczak
Wiceprezes Teresa Tiszbierek
Wiceprezes Zygmunt Tomczonek
Wiceprezes Marek Trombski

Zarząd Wojewódzki (łódzkie)
Prezes Jan Ryś
Wiceprezes Stanisław Bednarczyk
Wiceprezes Tadeusz Cisowski
Wiceprezes Tadeusz Karcz
Wiceprezes Andrzej Weselski
Sekretarz Mieczysław Serwa
Skarbnik Wojciech Pokora
Członek Prezydium Krzysztof Czułno
Członek Prezydium Janusz Małyszka

Zarząd Powiatowy (Pabianice)
Prezes Mieczysław Serwa
Wiceprezes Kazimierz Manios
Wiceprezes Henryk Banasiak
Wiceprezes Jerzy Paczkowski
Sekretarz Tadeusz Nowak
Skarbnik Sobierajski Jerzy
Komendant Andrzej Bohdanowicz
Z-ca Komendanta Piotr Jakubowski

Zarząd Gminny (Lutomiersk)
Prezes Tadeusz Nowak
Wiceprezes Tadeusz Borkowski
Wiceprezes Jerzy Paczkowski
Wiceprezes Tadeusz Szczepaniak
Sekretarz Janina Zimna
Skarbnik Andrzej Opara
Komendant Zdzisław Sromecki
Z-ca Komendanta Walisiak Zdzisław

HYMN ZWIĄZKU OSP RP

„Rycerze Floriana”

Gdy trzeba - czuwamy po nocach
Czy łuna na niebie nie wschodzi
W ulewach i rwących potokach -
Walczymy z żywiołem powodzi.

Bo wszędzie gdzie życie i mienie człowieka
Gotowy potargać na strzępy los zły -
Śpieszmy z pomocą - bo nie ma co zwlekać
Rycerze Floriana - To my !

Strażacy - druhowie
I z miasta i wsi
Czuwają by człowiek
Bezpiecznie mógł żyć

Opatrzność nam sprzyja, więc raźniej -
Nieść pomoc, na którą ktoś czeka.
Strażacy potrafią odważnie
Przygarnąć do serca człowieka.

Umiemy żyć jasno, z honorem i dumnie,
ożywiać marzenia i spełniać swe sny.
Więc trzeba świat kochać i strzec go rozumnie -
Rycerze Floriana - to my !

Strażacy - druhowie
I z miasta i wsi
Czuwają by człowiek
Bezpiecznie mógł żyć

Słowa: Jerzy Skokowski
Muzyka: Bolesław Szulia

Pierwszym inicjatorem utworzenia OSP w naszej miejscowości w 1913 roku był ksiądz Laskowski. Miał z tym pewne trudności wynikające z braku sprzętu przeciwpożarowego, w wyniku czego utworzono tzw. oddział samoobrony. Rok później tj. 1914 roku sekretarz gminy ob. Domowicz zorganizował Ochotniczą Straż Pożarną w Kazimierzu, która w tym czasie liczyła 42 członków. Członkowie wybudowali ówczesny drewniany budynek straży. Prezesem został wybrany były ziemianin z Charbic Dolnych druh Kostanecki. OSP Kazimierz otrzymała jako dar od straży łódzkiej z zakładów Poznańskiego pompę ręczną, która obecnie upiększa budynek naszej remizy, jeden odcinek węża ssawnego i jeden odcinek węża tłocznego. Od straży z zakładów Grołmana otrzymaliśmy beczkę jednokonną, kilka pasów bojowych i hełmy skórzane. Jednostka posiadała dwa wozy konne – na jednym umieszczona była pompa ręczna wraz z pozostałym sprzętem gaśniczym i drabiną, na drugim zaś w/w beczka z wodą oraz dwa miejsca dla woźnicy. Tym sprzętem nasza jednostka posługiwała się aż do czasów niemieckiej okupacji. W tym czasie nastąpiło kilka zmian w Zarządzie. Po wyprowadzeniu się z Kazimierza ob. Domowicza Komendantem OSP został wybrany Piotr Olszyński, a po krótkim czasie przekazał funkcję Stefanowi Szychowiczowi, który sprawował ją aż do roku 1939. Za czasów II wojny światowej OSP otrzymała pierwszą motopompę DKW z całym wyposażeniem. Został także wybrany nowy Komendant, Joachim Sas. Po wyzwoleniu Polski spod okupacji Prezesem został Jan Szendler, a Naczelnikiem Andrzej Szychowicz.

W 1948 roku Prezesem został wybrany Bronisław Paczkowski, a Naczelnikiem druh Tomasz Olszyński. Wówczas wybrany Zarząd OSP zaczął myśleć o budowie obecnej, murowanej remizy, zakupiono również materiały budowlane. Zmienił się ponownie Zarząd, Prezesem został Kornel Dąbrowski, Komendantem Kazimierz Szymczak. W międzyczasie w roku 1960 naszej jednostce został nadany pierwszy sztandar. Wybrany Zarząd kontynuował kroki ku budowie nowej remizy. Budowa rozpoczęła się w 1965 roku. W tym też roku zostały wybudowane mury parteru. Z powodu braku funduszy prace zostały przerwane. Po kilku latach został wybrany nowy Zarząd w skład którego wchodzili:
Prezes Antoni Czechowicz,Naczelnik Walenty Łukowiak, V-ce Prezes Kazimierz Szymczak, Skarbnik Mieczysław Białasiński, Gospodarz Włodzimierz Grabarczyk.

Zarząd ten przy wsparciu Komendanta Powiatowego Kapitana Scibana i Naczelnika Gminy Wacława Wójtowicza oraz dużego zaangażowania w pracę miejscowej ludności w 1974 roku zakończył budowę obecnej strażnicy. Kolejnymi etapami rozbudowy jednostki było ogrodzenie placu siatką oraz utwardzenie dojazdu do garaży nawierzchnią asfaltową. Na początku XXI wieku zmieniono ogrodzenie na betonowy płot, a przed nim ułożone zostały płyty chodnikowe. Płyty aktualnie zostały zastąpione kostką brukową, podobnie jak plac przed jednostką, który został zmodernizowany w 2013 roku na okoliczność obchodów 100-lecia istnienia OSP.

Dwa lata później, w 1976 roku jednostka otrzymała pierwszy samochód marki STAR 25. Kierowcą wozu został druh Zygmunt Czołczyński, który pełnił tę funkcję przez kilkanaście lat. W 1978 roku na Walnym Zebraniu sprawozdawczo-wyborczym nastąpiły zmiany w Zarządzie.
Stanowisko Prezesa objął Zygmunt Czołczyński, Naczelnikiem został Walenty Łukowiak, Skarbnikiem Antoni Czechowicz.

Działający Zarząd organizował wiele zabaw i imprez tanecznych w naszej remizie. Dzięki długoletnim staraniom ówczesnego Naczelnika Walentego Łukowiaka w latach siedemdziesiątych straż otrzymała samochód nowszej generacji STAR 244, który służył naszej jednostce aż do roku 2008. Do samochodu montowany był pług, dzięki czemu nasza jednostka mogła odśnieżać drogi dojazdowe do mieszkańców gminny. Star 244 został przekazany do OSP Prusinowice, gdzie z powodzeniem służy aż do dnia dzisiejszego. Gdy do naszej miejscowości podłączono prąd elektryczny, strażacy korzystali z pierwszego telefonu stacjonarnego u pana Krakowiaka, który po odebraniu zgłoszenia włączał syrenę ręcznie. Wraz z postępem technicznym coraz więcej osób posiadało telefony, a więc komunikacja z jednostką PSP poprawiała się z roku na rok. W miejscowości Kazimierz w okresie lat 70-tych planowano wybudować zlewnię mleka, a mieszkańcy szukali odpowiedniego miejsca na jej ulokowanie. Wówczas druhowie z naszej jednostki zgodzili się użyczyć części placu swojej działki pod budowę budynku. Zlewnia działała z powodzeniem do końca XX wieku, a jej budynek stoi do dziś w tym samym miejscu. 23 lutego 1991 roku na Walnym Zebraniu został uchwalony Statut Terenowej OSP, który obowiązywał aż do 21 lutego 2001 roku, gdyż został uchwalony nowy Statut OSP, a po drobnych zmianach dostał ostateczne brzmienie 22 lutego 2003 roku i na jego podstawie nasza jednostka realizuje swoje cele. W 1996 roku na Walnym Zebraniu sprawozdawczo-wyborczym wybrano nowy Zarząd:
Prezes Jan Podstawczyński, Naczelnik Bilski Jan, Sekretarz Madaliński Robert, Skarbnik Karnicki Mirosław, Gospodarz Czołczyński Ryszard.

Na przełomie kilku lat przeprowadzono generalny remont dachu wraz pokryciem go papą i dociepleniem stropu. W 2000 roku zorganizowana została zbiórka wśród mieszkańców Kazimierza na zamontowanie centralnego ogrzewania w budynku strażnicy. W miesiącu listopadzie tego samego roku zostały zakończone prace związane z jego montażem. Koszty instalacji pochodziły częściowo z kasy OSP, urzędu Gminy oraz z w/w zbiórki.

Rok później został wybrany nowy Zarząd:
Prezesem został Borkowski Tadeusz, Naczelnikiem Duszyński Sławomir, Sekretarzem Madaliński Robert, Skarbnikiem Mirosław Karnicki, Gospodarzem Czołczyński Ryszard.

28 marca 2001 roku decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nr V/22/KSRG jednostka z Kazimierza została dołączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W kwietniu druhowie za pozwoleniem Spółki Leśnej wycięli z lasu osadzkiego 20 drzew, z których wykonano ławki, stoły oraz wymieniono podłogę w remizie OSP. W roku 2001 na terenie Kazimierza zostały zorganizowane zawody sportowo-pożarnicze. Nasza jednostka wystawiła 3 drużyny, które zajęły następujące lokaty: drużyna harcerska miejsce I, drużyna młodzieżowa miejsce I, drużyna seniorów miejsce II. Dwa lata później przeprowadzono generalny remont strażnicy. Zamontowano nową podłogę, wymieniono okna z drewnianych na plastikowe, zamontowano nowe drzwi, zrobione zostały toalety. W 2003 roku nasza jednostka wzbogaciła się o nowy lekki samochód gaśniczy, Fiata Ducato. W tym samym roku 14 marca OSP Kazimierz została wpisana do Krajowego Rejestru Stowarzyszeń uwzględniając działalność pożytku publicznego, a rok później został zamontowany system selektywnego wywoływania DSP-50. Również w tym samym okresie na placu naszej jednostki została zorganizowana uroczystość 90-lecia istnienia.

W roku 2006 odbyło się Walne Zebranie sprawozdawczo-wyborcze. W skład Zarządu wówczas wchodzili:
Prezes Borkowski Tadeusz, V-ce Prezes Paczkowski Bogdan, Naczelnik Duszyński Sławomir, Z-ca naczelnika Paczkowski Krzysztof, Sekretarz Madaliński Robert, Skarbnik Śmiałkowski Michał, Gospodarz Czołczyński Ryszard, Członek Zarządu Wilichowski Piotr, Kronikarz Szydłowski Piotr.

W roku 2007 został nadany naszej jednostce nowy sztandar oraz Złoty Medal „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” przez ZOSP RP. W roku 2008 trafił do nas średni samochód gaśniczy IVECO Eurocargo, który został zakupiony z funduszy pochodzących z dofinansowania unijnego oraz częściowo z naszej gminy. W roku 2010 w strażnicy został zamontowany terminal GSM SMS, który powiadamia strażaków o zaistniałym zdarzeniu za pomocą SMSów. W roku 2011 odbyło się kolejne Walne Zebranie sprawozdawczo-wyborcze, na którym został wybrany nowy Zarząd:
Prezes Białasiński Eugeniusz, Z-ca Prezesa Szydłowski Piotr, Naczelnik Duszyński Sławomir, Z-ca Naczelnika Wiśniewski Krzysztof, Skarbnik Śmiałkowski Michał, Sekretarz Czechowicz Emil, Gospodarz Milecki Roman, Członek Zarządu Sęczkowski Sławomir.

W tym samym roku została wykonana przebudowa działka wodno-pianowego oraz zamontowano drabinę wysuwną na średnim samochodzie gaśniczym. Nowo wybrany Zarząd zaczął również myśleć o organizacji imprezy okolicznościowej z okazji 100-lecia istnienia jednostki OSP Kazimierz. Przez kilka lat zostały wykonane liczne prace remontowe, m.in. remont sali bankietowej oraz kuchni, malowanie zewnętrznych ścian strażnicy, renowacja zabytkowej pompy ręcznej, wyrównanie i zasianie terenu trawą oraz wsadzenie krzewów wzdłuż płotu. Przebudowano także świetlicę oraz zmodernizowano garaże. Na placu wbetonowano także kamień, na którym umieszczona została pamiątkowa tablica.

Z racji swojego położenia na terenie o gęstej zabudowie, przy licznych drogach dojazdowych, z dużą powierzchnią lasów i łąk, jednostka OSP Kazimierz z roku na rok odnotowuje coraz więcej wyjazdów do pożarów, ale także wypadków, powodzi, usuwania skutków wichur i wielu innych miejscowych zdarzeń. Zarząd OSP czyni starania w pozyskiwaniu nowego sprzętu ratowniczo-gaśniczego, budynek strażnicy wraz z salą bankietową jest cały czas modernizowany, a druhowie uczestniczą w kursach i szkoleniach, zwiększając swoje umiejętności. Organizowane są także coroczne pokazy akcji ratowniczo-gaśniczych i pogadanki o tematyce przeciwpożarowej dla dzieci ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola. Bierzemy udział w życiu kulturalnym naszej miejscowości i gminy, a także w zawodach pożarniczych w grupach męskich, kobiecych i młodzieżowych.

W niedzielę 03 maja 2014 roku jednostka OSP Kazimierz obchodziła uroczystość 100-lecia istnienia. Wszyscy strażacy zebrali się na placu przed strażnicą i wyruszyli na Mszę Świętą na godzinę 11:00 do Kościoła parafialnego im. Jana Chrzciciela w Kazimierzu. Eucharystię odprawił Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Januariusz Bolonek wraz z księdzem Kanonikiem Markiem Kowalskim oraz proboszczem parafii Kazimierz – Księdzem Andrzejem Chmieleckim. Na koniec Prezes naszej jednostki, Eugeniusz Białasiński, podziękował za udzielone błogosławieństwo i wszyscy zaproszeni goście, mieszkańcy oraz druhny i druhowie udali się na plac naszej jednostki. Defiladę poprowadził Komendant Gminny OSP druh Zdzisław Sromecki w towarzystwie orkiestry dętej z GOK-u w Lutomiersku. Uroczystość mieli zaszczyt poprowadzić druhna Anna Bilska oraz druh Emil Czechowicz. Komendant Gminny OSP złożył raport na ręce Sekretarza Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Łodzi, Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pabianicach, druha Mieczysława Serwy. Następnie nastąpiło podniesienie flagi państwowej przy dźwiękach hymnu państwowego, a później uczciliśmy pamięć wszystkich poległych strażaków minutą ciszy. Prezes OSP Kazimierz powitał przybyłych na uroczystość druhny, druhów, zaproszonych gości i jednostki OSP, mieszkańców Kazimierza oraz sympatyków pożarnictwa. Kolejnie druh Piotr Szydłowski odczytał historię naszej jednostki obrazującą najważniejsze osiągnięcia od momentu założenia jednostki, czyli roku 1914. Po przypomnieniu rysów historycznych najstarsi druhowie z naszej jednostki, Zygmunt Czołczyński, Ryszard Czołczyński oraz Włodzimierz Grabarczyk odsłonili tablicę pamiątkową upamiętniającą obchody 100-lecia istnienia. Tablicę poświęcili Arcybiskup oraz Księża, a delegacja strażaków złożyła przy niej kwiaty. Następnie jednostka OSP Kazimierz została uhonorowana medalem – "Zasłużony Dla Gminy Lutomiersk". Wręczenia dokonali Wójt Gminy Lutomiersk, pan Tadeusz Borkowski oraz Przewodniczący Rady Gminy Lutomiersk, pan Tadeusz Rychlik. Zostaliśmy także odznaczeni Złotym Znakiem Związku za 100-letnią działalność. Po dekoracji sztandaru nastąpiła jego prezentacja przed zgromadzonymi na placu. W następnej kolejności, na wniosek Zarządu OSP, zostały przyznane odznaczenia indywidualne:

Złoty Znak Związku – Ryszard Czołczyński

Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza – Zygmunt Czołczyński

Medal Złoty „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” przyznany po raz drugi – Włodzimierz Grabarczyk

Medal Złoty „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” – Andrzej Chmielecki, Sławomir Duszyński, Michał Śmiałkowski

Medal Srebrny „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” – Eugeniusz Białasiński, Piotr Wilichowski, Piotr Szydłowski, Marcin Marczak, Krzysztof Wiśniewski, Grzegorz Woskowicz

Medal Brązowy „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” – Sławomir Sęczkowski

Odznaka "Strażak Wzorowy" – Emil Czechowicz, Bogdan Paczkowski, Michał Walczak, Maciej Milecki, Stanisław Woskowicz

Wszystkie odznaczenia wręczyli Sekretarz Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Łodzi, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pabianicach, druh Mieczysław Serwa oraz Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach, młodszy brygadier Andrzej Bohdanowicz. Przyznano także odznaki za wysługę lat, w tym za 70, 65, 60, 35, 30, 25, 20, 15 oraz 10 lat służby w OSP Kazimierz. Zarząd naszej jednostki przyznał także statuetki okolicznościowe za wspieranie naszej jednostki Wójtowi Gminy Lutomiersk, panu Tadeuszowi Borkowskiemu oraz Przewodniczącemu Rady Gminy Lutomiersk, panu Tadeuszowi Rychlikowi. Wyróżnieni zostali także druh Mateusz Paczkowski (1 miejsce w grupie gimnazjalnej) oraz druhna Julia Dargiel (2 miejsce w grupie szkół podstawowych) za osiągnięcia w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej na szczeblu powiatowym. W imieniu wszystkich odznaczonych podziękowanie wygłosił druh Sławomir Duszyński. Następnie głos zabierali obecni na uroczystości goście, składając wyrazy wdzięczności za 100-letnią służbę w pożarnictwie jednostce z Kazimierza. Ostatni przemówił Prezes OSP Kazimierz, druh Eugeniusz Białasiński, który podziękował za przybycie i udział w uroczystości wszystkim gościom, mieszkańcom, druhom i druhnom. Na zakończenie części oficjalnej druh Zdzisław Sromecki poprowadził defiladę wszystkich oddziałów jednostek OSP, którą przyjęli obecni goście i mieszkańcy. Następnie wszyscy udali się na poczęstunek, któremu towarzyszył zespół muzyczny. Wspólna biesiada trwała do późnego wieczora.